Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Solidarność

 fot. Łukasz Kaczyński

Już 15 grudnia w klasztorze oo. dominikanów odbędzie się kolejna edycja akcji „Ciacho za ciacho”. Tym razem podczas wydarzenia gromadzone będą środki na wyjazd terapeutyczny dla kobiet w kryzysie.

Hasło akcji brzmi „Pomóż zapomnieć”, a pozyskane środki zostaną przeznaczone na działania Stowarzyszenia „PO-MOC” w Katowicach. Organizacja, której przewodzi s. Anna Bałchan, swoją opieką wspiera kobiety, które stały się ofiarami przemocy, handlu ludźmi bądź prostytucji.

- Chcemy wyjechać nad morze - naszych podopiecznych nie stać na taki wyjazd. To ma być zaczerpnięcie normalności, ale nie tylko. Planujemy także warsztaty rozwojowe, które pomogą im wyjść z tych trudnych doświadczeń, które były ich udziałem na co dzień. Pragniemy by panie poznały siebie, swoje talenty i mogły pobyć przez chwilę bez dzieci, dla których także zorganizujemy atrakcyjne zajęcia - mówi s. Anna Bałchan.

Jak dodaje, stowarzyszenie ma na celu udzielenie pomocy zarówno poprzez stałą opiekę w prowadzonym ośrodku, jak i doraźne wsparcie ze strony terapeutów i prawników. - Na chwilę obecną wspieramy w ośrodku 15 kobiet z dziećmi. Natomiast w ciągu roku w ramach działalności stowarzyszenia pomoc otrzymało około 150 kobiet - podsumowuje s. Bałchan.

- Nie jest to może temat z pierwszych stron gazet, ale jednak czujemy, że niezmiernie ważny. Liczymy, że pozyskane środki umożliwią rozpoczęcie swego rodzaju nowego etapu w życiu tych poszkodowanych kobiet, a także ich dzieci oraz naprawy relacji i odczucia upragnionego spokoju - dodaje Kamil Szlachta ze “Szpuntu”.

Podczas akcji dominikańskie krużganki wypełnią się zapachem ciast. - Oprócz domowych wypieków będzie można spróbować także tych od krakowskich cukierników. Na kiermaszu nie zabraknie przeróżnych książek czy ozdób świątecznych - wymienia Szlachta. Przybywających ugości specjalna kawiarenka, serwująca gofry, ciepłe napoje i tosty.

Organizatorzy przewidzieli wiele wydarzeń, w tym spektakle „Beczkowej” grupy Karton, warsztaty baristyczne, licytacje obrazów czy wejściówek oraz panel dyskusyjny, który poprowadzi s. Anna Bałchan. Atrakcją wieczoru będzie koncert Magdy Anioł.

W akcji można wziąć udział zarówno korzystając z przygotowanych atrakcji, jak i wspomagając jej organizację. - Już teraz na furcie klasztoru dominikanów można zostawiać książki na kiermasz, a w sobotę 14 grudnia przynosić ciasta. Prosimy o wsparcie i z całego serca już jesteśmy wdzięczni za okazaną pomoc - zachęca Szlachta.

- Widzimy, że z roku na rok akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. I to bardzo cieszy, gdyż nie jest to tylko gest jałmużny. W tym jednym dniu tworzy się wyjątkowe środowisko ludzi otwartych serc - ocenia Szlachta. W ubiegłym roku w adwencie padł rekord zebranych środków - na zakup mleka terapeutycznego dla niedożywionych dzieci z Kongo przekazano ponad 114 tys. zł. 

Akcja „Ciacho za ciacho” jest organizowana przez grupę charytatywną „Szpunt” działającą w ramach Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka”. Jest to kiermasz ciast i książek, który w najbliższą niedzielę odbędzie się już po raz 34.

Przebiega on na krużgankach klasztoru oo. dominikanów w Krakowie dwa razy w roku, przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. W planach jest rozszerzenie akcji na inne dominikańskie ośrodki akademickie w Polsce. Do tej pory dzięki akcji udało się m.in. zbudować  studnię w Sudanie czy szkołę w Kamerunie, a także zakup samochodu osobowego oraz busa umożliwiającego dojazd do ośrodka podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy “Przystań” w Rzepienniku Biskupim.

Oceń treść:
Źródło:
;