Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny

Wydarzenia: Dzień Samorządu Terytorialnego

Solidarność

smartfon fot. pixabay.com

Zdalną pomoc podczas pandemii oferuje Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. Uruchomiło ono specjalną telefoniczną Rozmównicę Wsparcia Duchowego.

Duszpasterze na co dzień działający w Centrum postanowili odpowiedzieć na potrzeby ludzi, którzy szukają wsparcia w dobie coraz większego zagrożenia koronawirusem. - Trudna sytuacja, spowodowana pandemią, nie pozwala nam spotykać się z Wami fizycznie, bezpośrednio w naszym domu, nie daje możliwości przyjmowania Was, jak to zawsze czynimy, na rozmowy indywidualne - napisali na stronie internetowej organizacji.

Jednak rąk nie załamali i stwierdzili, że służyć pomocą będą telefonicznie. - Przewodnikami duchowymi w naszym Domu Słowa online są duszpasterze ze stałej ekipy CFD w Krakowie, a także przewodnicy duchowi, którzy na co dzień współpracują z naszym CFD: księża, osoby konsekrowane, świeccy - zapowiedzieli.

Jak dodaje ks. Krzysztof Wons SDS, dyrektor Centrum, podejmowane wysiłki mają na celu utrzymanie towarzyszenia wiernym w trudnym czasie epidemii koronawirusa, gdy ludzie szukają wciąż umocnienia, porad, jak przezwyciężyć lęk, a także możliwości, by rozwijać się duchowo.

- Przez tydzień zaobserwowaliśmy, że zainteresowanie akcją jest spore. Wiele osób dzwoni w sprawach związanych bezpośrednio z trwającą pandemią. Ale są również osoby, które w tym czasie przymusowego pozostawania w domach szukają duchowego przewodnika, by mimo ograniczonego dostępu do sakramentów, jak i kościołów, wzmacniać swoją relację z Bogiem. Rozmowy takie trwają średnio około 20-30 minut - opisuje kapłan.

Szczegółowe informacje o Rozmównicy Wsparcia Duchowego Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów dostępne są pod adresem www.cfd.sds.pl. Tam można również znaleźć informacje o grafiku dostępności danego przewodnika duchowego. Oczywiście rozmowy nie służą temu, by się wyspowiadać. - W Kościele katolickim możliwa jest jedynie spowiedź w bezpośrednim spotkaniu ze spowiadającym kapłanem - wyjaśnia ks. Wons.

Co ważne działalność Rozmównicy Wsparcia Duchowego nie ogranicza się tylko do Polski. - Mamy już siostry zakonne, które dysponują numerami dostępnymi dla Ukrainy i Włoch. Mamy nadzieję, że w dalszych dniach pojawi się także możliwość rozmów w języku niemieckim - zapowiada dyrektor Centrum.

Centrum Formacji Duchowej w Krakowie prowadzone jest przez zgromadzenie zakonne salwatorianów. Powstało w 1997 roku. Proponuje sesje, szkoły formacyjne i rekolekcje, w których szczególną uwagę  poświęca się pojedynczej osobie i jej indywidualności. Towarzyszy osobom duchownym i świeckim w poszukiwaniu głębszego doświadczenia wiary i integralnego rozwoju duchowego i psychicznego. CFD współpracuje z cenionymi formatorami różnych szkół i ośrodków życia duchowego, którzy służą swoim osobistym doświadczeniem wiary oraz swoim przygotowaniem teologicznym, pedagogicznym i psychologicznym.

Oceń treść:
Źródło:
;