Imieniny: Marty, Malgorzaty, Piotra

Wydarzenia: Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

Święto katedry św. Piotra Apostoła

Z Bogiem

Zakończył się Przegląd Piosenki Religijnej Vincentiana

 fot. Łukasz Kaczyński

Już po raz 34. na terenie Centrum Edukacyjnego „Radosna Nowina 2000” w Piekarach koło Krakowa odbył się Przegląd Piosenki Religijnej zatytułowany "Vincentiana". Od poniedziałku do czwartku w zmaganiach muzycznych, ale także duchowych wzięło udział blisko 400 dzieci i młodzieży z całej Polski.

Jak podkreślił kleryk Artur Wojcieszak, odpowiedzialny za wydarzenie, stanowi ono ciekawą formę rekolekcji, na których uwielbianie Boga śpiewem łączy się ze świadectwami znanych osób. - Gościlismy Jaśka Melę, bp. Marka Solarczyka oraz ks. Jakuba Bartczaka. To naprawdę mocni świadkowie wiary, a we współczesnym zagonionym i przepełnionym propozycjami świecie bardziej niż słowa do młodych trafiają dobre przykłady życiowe - opisał.

Zaznaczył, że tegorocznej edycji festiwalu patronowały ewangeliczne słowa: „Idźcie! Oto Was posyłam”. - Misja głoszenia Dobrej Nowiny to zadanie wszystkich wierzących w Jezusa Chrystusa. On nas posyła do miejsc, gdzie żyjemy, uczymy się lub pracujemy, aby właśnie tam być autentycznymi świadkami Jego nieskończonej miłości. To właśnie chcieliśmy przekazać na różne sposoby uczestnikom - wytłumaczył kl. Wojcieszak.

Do rywalizacji przeglądowej stanęli soliści i zespoły dosłownie z całej Polski, od morza aż po Zakopane. Przesłuchania miały miejsce w środę, a wykonawcy prezentowali dwie piosenki chrześcijańskie - jedną dowolną i drugą, która musiała nawiązywać do osoby św. Wincentego. Gala finałowa odbyła się w czwartek.

W skład jury oceniającego przyszłe gwiazdy muzyki chrześcijańskiej w Polsce weszli: Jakub Blycharz z zespołu „NiemaGOtu” jako przewodniczący, ks. Piotr Klimczak CM z grupy „Kapela N.”, organistka s. Anna Majewska SM, Barbara Żebrowska-Mazur, członek chóru gospel oraz dyrygentka i śpiewaczka Zofia Kozioł. Oprócz biorących udział w przeglądzie, na scenie Centrum Edukacyjnego „Radosna Nowina 2000” wystąpiły także już znane zespoły chrześcijańskie m.in. „niemaGOtu”, „Lazaryści” czy „poProstu”.

- Występy były naprawdę na wysokim poziomie. Trudno nam było ocenić talenty, bo mieli je wszyscy, ale patrzyliśmy też na działalność i samodzielność, którą dysponują, by podjąć to, do czego ich Bóg wzywa. A nagrodzone zespoły naprawdę poruszają i głoszą realnie Dobrą Nowinę - ocenił młodych artystów Jakub Blycharz.

Najlepszą piosenkę o tematyce wincentyńskiej przygotowała grupa „Dilectus”. II i III miejsce na podium zajęły odpowiednio "Actus Tragicus" i "Jerzyki". I miejsce, a zarazem nagrodę publiczności zdobył natomiast zespół „Via Nova”.

Uczestniczący w wydarzeniu podkreślali, że to czas zarówno intensywnej radości wiary, jak i przestrzeń dająca szansę na wyciszenie. - Dobrze, że jest takie miejsce, gdzie możemy podzielić się naszymi talentami muzycznymi z rówieśnikami. I w dodatku bardzo ważne jest to, że możemy nimi głosić miłość Boga i to, że on na co dzień działa w naszym życiu - powiedział Szymon Kłaput z drugiej klasy liceum.

„Vincentiana” to przegląd piosenki religijnej, który co roku gromadzi setki ludzi, którzy poprzez muzykę i śpiew chcą uwielbiać Boga. W ciągu 34 lat trwania uczestniczyło w nim blisko 1500 osób, tworzących około 250 zespołów. Oprócz amatorów na scenie „Vincentiany” wystąpili także m.in. "Skaldowie", "Perfect", "Full Power Spirit" czy "TGD".

Oceń treść:
Źródło:
;