Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Z Bogiem

 fot. Fotolia.com

W górach, nad morzem, na wypadzie survivalowym czy też pod żaglami, a nawet w kompletnej ciszy – to tylko niektóre propozycje dla dzieci, młodzieży i rodzin od krakowskich zakonów na trwające wakacje. Na poszczególne wyjazdy można zgłosić się w grupach bądź indywidualnie.

Czas wakacji to nie tylko czas odpoczynku od zmęczenia fizycznego i umysłowego związanego z pracą lub szkołą. To również doskonały czas, by pogłębić swoją relację z Bogiem. I takie właśnie atrakcyjne propozycje przygotowali krakowscy zakonnicy.

Jednym z pomysłów jak spędzić tegoroczny lipiec i sierpień są atrakcje z listy „Kapucyńskim szlakiem”. Pod tą nazwą kryje się wiele propozycji, ale najbardziej uwagę przykuwa „Wędrowanie bez pieniędzy”. - Bez pieniędzy... bez prądu... bez zasięgu... bez bieżącej wody... bez pewnego noclegu... Ale na pewno wraz z Opatrznością Bożą, która zadba o wszystkie braki - zachęcają organizatorzy, wskazując, że każdy, kto zdecyduje się na takie zaufanie Bogu, na pewno nie jest mięczakiem.

- To nie do końca wypoczynek, ale właśnie podjęcie drogi, która zbliża do Boga. On sam dyktuje trasę, poszczególne punkty czasowe oraz napotykanych ludzi. Niewątpliwie uczy to wyjątkowego zaufania Jego przewodnictwu i oddania Mu swojego wolnego czasu. Doświadczenie Jego mocy, kiedy człowiek nie jest niczym zabezpieczony - tłumaczy br. Konrad Baran. Poza tym zakonnicy z Loretańskiej organizują jeszcze m.in. „Męskie wyzwania” w okolicach Nowego Targu czy „Spływ kajakowy ojca i syna”.

Z kolei osoby zainteresowane wolontariatem powinny się wybrać do Tyńca. Tam w ramach sieci European Heritage Volunteers organizowany jest Międzynarodowy Obóz Wolontariacki zorganizowany w opactwie Benedyktynów. - Jest to wyjątkowa okazja, by doświadczyć bliskiego kontaktu z dziedzictwem kulturowym i tematyką jego ochrony - napisano na stronie internetowej wydarzenia, podczas którego uczestnicy będą zaangażowani w prace porządkowe, poprzedzające właściwą konserwację barokowego wyposażenia z marmuru dębnickiego oraz drewnianych elementów stall w kościele opactwa w Tyńcu.

Dużo pomysłów jak spędzić czas letni oferują również sercanie. Z nimi można wybrać się na żagle, górskie wędrowanie, wyjazdy rowerowe, a także za granicę, na przykład Chorwację. Ponadto są również „Wakacje z misjami i językami”. - Ten czas jest pozytywnie intensywny, rozwijający duchowo, bogaty w rekreację na świeżym powietrzu, pomysłowe animacje oraz edukację językową poprzez zabawę. Bóg, formacja oparta o katolickie wartości, radość z bycia razem - mówią sercanie o ostatniej propozycji. Są także rekolekcje dla małżeństw pod hasłem „Sercańska rodzina”.

Równie bogatą ofertę przedstawili salezjanie z w ramach Ruchu Troski o Młodzież "Saltrom”. Tu z kolei odbędą się obozy sportowe, rekreacyjne nad morzem i w górach, a także półkolonie w mieście. A wszystko pod hasłem „Salezjańskie Lato 2019”.

PYM2019 to natomiast międzynarodowe spotkanie młodzieży pijarskiej, które odbędzie się w tym roku w Nitrze na Słowacji. Co roku bierze w nim udział około 300 młodych z Polski, Włoch, Słowacji, Hiszpanii, Czech czy Białorusi. - Po pierwsze to wyjazd niezwykle intergracyjny z Bożym klimatem i wartościami. Chcemy, by młodzi wyjachali stamtąd z przekonaniem, że warto kształtować swoją przyszłość w oparciu o przyjaźń z Jezusem i dzielić się nią radośnie ze swoim rówieśnikami - opisuje o. Tomasz Abramowicz.

Ci, którzy nie boją się ciszy, powinni się zwrócić do jezuitów i ich „Szkoły kontaktu z Bogiem”, która jest oparta na medytacji ignacjańskiej. - Jadąc na te rekolekcje, zostawiasz za sobą swój dom, sprawy i problemy, wyłączasz komórkę i odkładasz wszelkie playery, aby pobyć przez kilka dni w samotności, sam na sam z Bogiem - wyjaśniają organizatorzy.

Ale czas letni to również dla zakonów okres spotkań z osobami rozeznającymi swoje powołanie. Franciszkańskie spotkanie Come&See to rekolekcje dla młodych chłopaków, którzy czują, że Bóg ich powołuje oraz tych, którzy chcieliby zobaczyć jak wygląda franciszkańska codzienność. Nie brakuje też propozycji dla dziewczyn, które zapraszają na przykład albertynki w ramach wydarzenia „Mój dom odnalazłam w Bogu”.

Szczegółowe informacje o letnich wydarzeniach oraz dostępności miejsc można znaleźć na stronach internetowych lub dzwoniąc bezpośrednio do poszczególnych zgromadzeń w Krakowie.

Oceń treść:
Źródło:
;