Imieniny: Slawy, Jakuba, Oktawiana

Wydarzenia: Światowy Dzień Musztardy

Święto Przemienienia Pańskiego

Polska

Zakonnice i zakonnicy z relikwiami męczenników na Jasnej Górze

 fot. Materiały prasowe

Przedstawiciele wszystkich zakonów żeńskich i męskich w Polsce w sobotę 26 września w pieszej pielgrzymce z częstochowskiej katedry na Jasną Górę przyniosą relikwie, wizerunki i portrety osób konsekrowanych, które oddały swoje życie za wiarę. Okazją jest obchodzone w tym dniu na całym świecie wspomnienie świętych i męczenników życia konsekrowanego.

 

„Trzeba męczenników z dalszej i bliższej przeszłości przypomnieć (…). Chcemy ich twarze przypomnieć Kościołowi w Polsce, ludowi Bożemu w naszej Ojczyźnie (…). Trzeba byśmy zobaczyli, jak wielu spośród nas umiało być wiernymi do końca, aż do przelania krwi” - napisali w zaproszeniu m. Leticja Niemczura CSSJ i o. Janusz Sok CSRS, przewodniczący żeńskiej i męskiej konferencji zakonnej wyższych przełożonych.

„Wiemy dobrze jak wiele osób konsekrowanych z Polski dało na przestrzeni dziejów świadectwo męczeństwa. Począwszy od Pięciu braci męczenników, którzy oddali życie za Chrystusa w 1003 r. w Międzyrzeczu, aż po męczenników naszych czasów, których szczególnymi twarzami stają się o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski, franciszkańscy męczennicy w Peru, których beatyfikację będziemy przeżywali 5 grudnia” – czytamy w specjalnym liście.

Pielgrzymka wdzięczności z relikwiami i wizerunkami polskich, konsekrowanych męczenników wyruszy z częstochowskiej archikatedry o godz. 11.00. Po dotarciu do Bazyliki Jasnogórskiej pątnicy będą uczestniczyć o godz. 12.15 we mszy św. pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego abp Celestino Migliore.

Sobotnie wydarzenie poprzedza trzydniowy Kongres Młodych Osób Konsekrowanych na Jasnej Górze.

Jak mówi przedstawiciel organizatorów – salezjanin ks. Michał Mejer SDB - „celem spotkania jest wymiana doświadczeń, wspólne świętowanie oraz debata nad przyszłością zakonów w nowoczesnym świecie”.

„Duża część spotkania upłynie na modlitwie i słuchaniu konferencji, ale będzie też koncert uwielbienia” – dodaje zakonnik.

Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dla zakonów w Roku Życia Konsekrowanego, a także najliczniejsze, ponieważ organizatorzy spodziewają się blisko 1000 uczestników. Są to ludzie młodzi, od 20 do 35 roku życia.

Na całym świecie żyje obecnie ok. 950 tysięcy osób konsekrowanych, z czego ok. 34 tys. w Polsce.

W Polsce jest 101 żeńskich zgromadzeń zakonnych, tzw. czynnych, 13 żeńskich zakonów kontemplacyjnych, 61 zakonów męskich i 30 instytutów świeckich.

Prawie 19 tys. to siostry z tzw. czynnych zgromadzeń żeńskich, ponad 1300 to mniszki z klasztorów kontemplacyjnych, ok. 12 tys. to zakonnicy, ok. 1200 osób to członkowie instytutów świeckich. Ponadto w Polsce są 193 dziewice konsekrowane, 239 wdów konsekrowanych, 1 wdowiec konsekrowany i 5 pustelników.

 

;