Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Solidarność

 fot. Materiały organizatorów

Jak co roku Fundacja „Kapucyni i Misje” organizuje akcję mającą wspomóc misjonarzy zgromadzenia działających w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie. Inicjatywa „Wyślij pączka do Afryki 2019” ma wesprzeć projekty misyjne na kwotę 400 tys. zł.

Tym razem kapucyńska akcja ma wesprzeć najwięcej projektów edukacyjnych. Dlatego przewodzi jej hasło: „Podaruj dzieciom szkołę”.

- To bardzo ważny cel, gdyż nie ma rozwoju człowieka, ani także społeczeństwa bez edukacji na odpowiednim poziomie. Dlatego chcemy zebranymi środkami wspomóc m.in. stworzenie obwoźnego placu zabaw dla dzieci w Czadzie, zbudować szkołę dla dzieci w buszu, a także otworzyć placówkę alfabetyzacji dla dziewcząt, połączoną z nauką szycia na maszynach - opisuje br. Jerzy Steliga OFMCap, prezes Fundacji.

Jak dodaje poziom nauczania ma wpływ również na ewangelizację. - O wiele prościej jest docierać z Dobrą Nowiną do ludzi, którzy umieją czytać i pisać. W takim miejscu jak Afryka, edukacja równa się ewangelizacja i nie należy o tym zapominać - podkreśla zakonnik.

W inicjatywie może wziąć udział każdy - zarówno ci, którzy kupią pączki z racji nadchodzącego Tłustego Czwartku, jak i ci, którzy odmówią sobie takiej słodkiej przyjemności. Wszystko dzięki temu, że akcję można wesprzeć na różne sposoby.

Po pierwsze pomóc można kupując na stronie www.paczek.kapucyni.pl dowolną liczbę „wirtualnych pączków”. Po drugie w parafiach, szkołach czy innych instytucjach, wolontariusze współpracujący z Fundacją oraz inne osoby zaangażowane będą prowadziły kwesty pączków i misyjne. Cały czas poprzez wspomnianą stronę można również zgłosić gotowość przeprowadzenia podobnego kiermaszu.

„Zamiast samemu zajadać się pączkami czy słodyczami, możesz podzielić się nimi z głodnymi dziećmi w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie. Pączkujmy razem! Niech dobre czyny rozkwitają przez pączkowanie!” - zachęcają organizatorzy.

Wpłat można również dokonać poprzez przelew tradycyjny na konto 26 1240 4533 1111 0010 5274 9794 (z dopiskiem „Pączek dla Afryki”). Będzie to można zrobić aż do Świąt Wielkanocnych. Na chwilę obecną udało się już zebrać ponad 16 tys. zł.

W ubiegłorocznej odsłonie inicjatywy wzięło udział 301 szkół i przedszkoli oraz 53 cukiernie i parafie. - Zachęcamy do wsparcia naszej akcji, gdyż to realizacja miłosierdzia względem bliźniego w praktyce. Uczy współdziałania i wyrabia nawyk dzielenia się z potrzebującymi. To naprawdę realna możliwość realizacji jednego z zadań wielkopostnych, czyli jałmużny - motywuje br. Steliga.

Na misjach w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie pracuje  dwunastu polskich kapucynów. Na afrykańskich terenach nie posługują tylko jako kapłani, ale również dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują przedszkola i szkoły, bo jak twierdzą, edukacja jest jedyną szansą na zmianę w sercu Afryki.

Oceń treść:
Źródło:
;