Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

Wydarzenia: Dzień Kupca

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Kalendarium Jana Pawła II

21 kwietnia

21 kwietnia 1990 roku Jan Paweł II rozpoczął dwudniową pielgrzymkę do ówczesnej Czechosłowacji. Celem tej wizyty było spotkanie z tamtejszymi katolikami i umocnienie ich w wierze.

 

Papież-Polak odwiedził kraj, w którym Kościół katolicki od 1950 roku był z wielką zawziętością prześladowany przez władze komunistyczne. Przed wizytą Ojca Świętego ujawniły się zgromadzenia zakonne, które przez ponad czterdzieści lat działały w ukryciu. 9 marca 1990 roku utworzono Konferencję Episkopatu Czechosłowacji, a zaledwie dwa dni przed przyjazdem Jana Pawła II zostały przywrócone stosunki dyplomatyczne pomiędzy Stolicą Apostolską a Czechosłowacją.

Ojciec Święty nawiązywał w swych przemówieniach do problemów odradzającego się Kościoła. – W ciągu ostatnich czterdziestu pięciu lat wierzący byli uważani niejako za obywateli drugiej kategorii. Dzisiaj uświadamiam sobie wyraźnie, że już tak nie jest i nigdy już tak nie będzie – mówił w Bratysławie na zakończenie wizyty.

Podczas tej pielgrzymki Jan Paweł II spotkał się też z prezydentem Czechosłowacji, Václavem Havlem, który kilka miesięcy wcześniej był więziony jako wróg państwa.