Imieniny: Iwony, Sabiny

Wydarzenia: Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego

Wydarzenia

Wystawa fotograficzna „Kardynał Franciszek Macharski (1927-2016). Człowiek miłosierdzia”

-
15:20 - 10:00
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Kraków, ul. Siostry Faustyny 3

W piątą rocznicę odejścia do Domu Ojca Kardynała Franciszka Macharskiego (2 sierpnia 2021 roku) jego bliscy, rodzina i przyjaciele w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach modlili się o radość wieczną dla tego wielkiego Apostoła Bożego Miłosierdzia. Po Eucharystii w dolnej Bazylice została otwarta wystawa fotograficzna „Kardynał Franciszek Macharski (1927-2016). Człowiek miłosierdzia”.

Na początku Mszy świętej ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach powiedział: - Gromadzimy się dziś w Bazylice Bożego Miłosierdzia – w Godzinie Miłosierdzia i teraz na Eucharystii – wspominając Tego, który na swoje zawołanie biskupie wybrał słowa „Jezu, ufam Tobie”. Dziś bowiem piąta rocznica odejścia do Domu Ojca Księdza Kardynała Franciszka Macharskiego, Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego w latach 1979-2005.

Ks. Bielas przypomniał słowa, jakie zawarł w liście na dwudziestopięciolecie jego święceń biskupich Ojciec Święty Jan Paweł II: „Swoje świadectwo związałeś z przesłaniem o Bożym Miłosierdziu. Jako biskupie zawołanie przyjąłeś słowa „Jezu, ufam Tobie”. To zawierzenie miłosiernej miłości Boga też jest jakoś zakorzenione w dziejach św. Stanisława. On wiedział, że taką właśnie miłość trzeba głosić, czynnie ją nieść potrzebującym, kiedy trzeba w jej imię upominać, a w jej mocy wybaczać i uświęcać. Wiem, że tej świadomości nie brakuje i Tobie, a dziś również rośnie ona w kapłanach i wiernych, którzy także dzięki Twojemu staraniu mogą nabywać mogą jej nabywać u samego źródła – w łagiewnickim Sanktuarium”.

;