Imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika

Wydarzenia:

Wspomnienie św. Dominika, prezbitera

Kalendarium Jana Pawła II

21 października

21 października 2003 roku podczas konsystorza zwyczajnego na Placu św. Piotra Jan Paweł II kreował 31 nowych kardynałów.

 

Wśród nich było 7 hierarchów stojących na czele watykańskich urzędów, 19 arcybiskupów diecezji z całego świata, 4 teologów zasłużonych dla Kościoła oraz jeden kardynał mianowany "in pectore", czyli w sercu, którego nazwiska papież nie ujawnił aż do swej śmierci.

W tym gronie był jeden Polak – kard. Stanisław Nagy SCJ. Wybitny teolog, przyjaciel Jana Pawła II miał wówczas 82 lata, dlatego nie miał już prawa uczestniczyć w konklawe. Podczas konsystorza jemu jedynemu papież nałożył biret na głowę i dłuższą chwilę z nim rozmawiał. Pozostałym purpuratom wręczał biret i bullę nominacyjną do ręki.

W przemówieniu skierowanym do nowych kardynałów Ojciec Święty podkreślił, że "czerwień ich szat kardynalskich nawiązuje do krwi i bohaterstwa męczenników, jest też symbolem miłości do Jezusa i Jego Kościoła, który nie zna granic". – Na Placu św. Piotra jaśnieje dzisiaj Kościół Chrystusowy: starożytny i ciągle nowy, zgromadzony wokół Następcy Piotra – dodał Jan Paweł II.