Imieniny: Andrzeja, Maury, Konstantego

Wydarzenia: Andrzejki

Święto św. Andrzeja, apostoła

Wydarzenia

1920. CUD WISŁY

-
10:00 - 17:00
Muzeum Narodowe w Krakowie - Kamienica Szołayskich
Pl. Szczepański 9, Kraków

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę "1920. Cud Wisły" wystawa zorganizowana z okazji 100-rocznicy Bitwy Warszawskiej. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie Kamienica Szołayskich na pl. Szczepańskim 9, wystawa będzie czynna do 29.11.

„Zasadnicze znaczenie polskiego zwycięstwa nie ulega najmniejszej wątpliwości; gdyby wojska sowieckie przełamały opór armji polskiej i zdobyły Warszawę, wówczas bolszewizm ogarnąłby Europę Środkową, a być może, przeniknąłby i cały kontynent”.

Edgar Vincent D'Abernon

Zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej odrodzonego po długiej niewoli państwa było możliwe dzięki zjednoczeniu całego społeczeństwa do walki z „nawałą bolszewicką”, porzuceniu przez elity rządzące podziałów, a przede wszystkim dzięki niezwykłemu męstwu, poświęceniu i przelanej krwi żołnierza polskiego. 

Na wystawie zaprezentujemy plakaty z okresu wojny polsko-bolszewickiej, ilustrujące jej grozę, tworzone przez wybitnych polskich artystów – Edmunda Bartłomiejczyka, Zygmunta Kamińskiego, Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Zdzisława Gedliczkę, Józefa Mehoffera, Józefa Ryszkiewicza, Kamila Mackiewicza i Karola Homolacsa. Zostaną one zestawione z propagandowymi plakatami radzieckimi autorstwa wybitnych rosyjskich twórców, między innymi Włodzimierza Majakowskiego i Dimitrija Moora. 

Przedstawimy także życie frontowe w rysunkach i grafikach wykonanych przez uczestnika walk Wiktora Gutowskiego wraz z naszkicowaną przez niego wizją artystyczną Bitwy Warszawskiej, a także obrazy Jerzego Kossaka i Jerzego Jełowickiego.

Uzupełnieniem ekspozycji będą dokumenty z epoki, odznaczenia i odznaki nadawane za wojnę polsko-bolszewicką, oryginalne umundurowanie i wyposażenie żołnierza polskiego z tego okresu oraz broń.

Kurator i koordynator – Piotr Wilkosz

Asystentka koordynatora – Olga Pawlak

Projektant aranżacji – Magdalena Bujak

;