Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Wydarzenia: Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika

Solidarność

Potrzebne wsparcie dla podopiecznych i terapeutów Fundacji „Mimo wszystko”

 fot. www.mimowszystko.org

Od lat Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko” wspomaga dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną w ramach działania ośrodka „Dolina Słońca” w Radwanowicach oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubiatowie. W dobie nasilenia pandemii organizacja prosi o pomoc w zakupie środków ochrony osobistej i testowaniu pracowników.

Jak wskazuje Anna Dymna, prezes Fundacji „Mimo wszystko”, dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną to grupa najbardziej zagrożona wykluczeniem społecznym. - Dla nich czas pandemii jest szczególnie trudny. Tych ludzi nie można zostawić bez opieki. Nie poradzą sobie sami. Oni czują, że jest inaczej, że coś złego się stało, że nie ma normalnych zajęć - opisuje.

Często podopieczni organizacji nie rozumieją czemu trzeba nosić maseczki i dokładnie myć ręce lub dlaczego nie odbywają się żadne wycieczki bądź zajęcia z hipoterapii. - Wielu naszych podopiecznych nie umie opowiedzieć o swoich emocjach. Dlatego w okresie pandemii rola terapeutów oraz psychologów w naszych ośrodkach stała się szczególnie istotna - podkreśla Dymna.

Ważnymi miejscami takiej pomocy są: ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lubiatowie. Takie placówki krakowska organizacja prowadzi już 17 lat.

Ich funkcjonowanie w sytuacji nasilającej się pandemii jest jednak szczególnie utrudnione, gdyż trzeba bardzo zadbać o bezpieczeństwo sanitarne podopiecznych. To właśnie na ten cel Fundacja „Mimo wszystko” prosi o wsparcie.

- Obecnie w „Dolinie Słońca” sytuacja jest bardzo trudna. Uczestnicy warsztatów terapeutycznych, dojeżdżający na zajęcia, pozostają w domach od marca.  Z kolei podopieczni, mieszkający w Schronisku dla Osób Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach od kilkunastu dni nie uczęszczają na zajęcia w naszym ośrodku - opowiada Anna Dula, dyrektor „Doliny Słońca”.

Aby ośrodki dalej mogły funkcjonować potrzebne są środki ochrony osobistej, także specjalistycznej, i płyny odkażające. Krakowska fundacja zbiera również pieniądze na zakup testów na COVID-19 dla pracowników, którzy bezpośrednio pracują z niepełnosprawnymi.

- Bez wsparcia darczyńców, firm i instytucji w dłuższym okresie nie poradzimy sobie sami. Prosimy o pomoc. Wspólnie zróbmy wszystko, aby jak najlepiej chronić naszych podopiecznych, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia koronawirusem - apeluje Maja Jaworska, wiceprezes i dyrektor Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Koszt testu dla jednego pracownika to 300 złotych. Dzienna cena jednego zestawu odzieży ochronnej wynosi z kolei 140 zł. Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” można wesprzeć na stronach www.siepomaga.pl/testynacovid-19dlafad oraz www.mimowszystko.org/pomagam. Jeśli ktoś może pomóc bezpośrednio, np. przekazać specjalistyczny sprzęt ochrony osobistej, proszony jest o kontakt poprzez e-mail pomagam@mimowszystko.org.

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” została założona we wrześniu 2003 roku. Jej głównym celem jest pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Funkcję prezesa fundacji pełni znana aktorka, Anna Dymna.

Oceń treść:
Źródło:
;